Menu Zavřeno

Vidění a proroctví v době třicetileté války: Kristýna Poniatowská a další vizionáři

Naplánovaná událost

„Jičínská mise Kristýny Poniatowské“ zní jako název akčního filmu nebo dramatického thrilleru, ale tato historická událost skutečně vykazuje rysy velkého dramatu. Neuvěřitelný příběh sedmnáctileté dívenky šlechtického původu s polskými kořeny započal v říjnu 1627 po příjezdu na zámek v Horní Branné u Jilemnice. Její ovdovělý otec sem Kristinu poslal do péče zdejší zámecké paní Angeliny Zárubové z Hustířan, aby odsud mohl o několik měsíců později s dcerou odejít pryč z českých zemí do pobělohorského exilu. Záhy po svém příjezdu ale Kristýna začala upadat do extatických stavů, které byly spojeny s prorockými vizemi. Děsivě působící prorocké záchvaty brzy upoutaly pozornost Jana Amose Komenského, který sem přijel z nedaleké Bílé Třemešné a začal Kristýniny vize sledovat a pečlivě zapisovat. Extatické stavy mladé dívky nabývaly na intenzitě. Jejich vrchol přišel během ledna 1628, kdy měla Kristýna devět rozsáhlých zjevení a celkem u ní bylo zaznamenáno 23 vizí téměř v jedné řadě za sebou. Zjevení trvala půl hodiny, dvě nebo tři hodiny, někdy také pět hodin! A jedno z nich bylo vskutku pozoruhodné!

Bůh ve zjevení pověřil mladinkou dívenku, aby sepsala „nebeský list“ určený frýdlantskému vévodovi a doručila jej tomu „vzteklému psu Valdštejnovi“ do Jičína. Kristýna proto hned z rána 25. ledna 1628 sepsala na Boží příkaz dopis ve tvaru trojúhelníku, ve kterém byly Valdštejnovi předestřeny jeho velké hříchy a tyranství. Bůh v dopise Valdštejnovi vzkazuje, že pokud se obrátí a přestane soužit Boží vyvolené, ještě se nad ním slituje. Pokud se ale neobrátí do určeného času, který mu Bůh vyměřil, nečeká ho nic jiného než věčné zatracení, přesněji „již dodán jest jako jalovice k zabití věčnému“.

Jenže v té době již platilo Obnovené zřízení zemské. Cesta do Jičína představovala pro nekatolíky veliké riziko. Přesto 28. ledna ráno za třeskutých mrazů vyjel z Horní Branné vůz upravený jako sáně. S mladinkou Kristýnou v něm jako doprovod cestovali dvě šlechtičny, Esther Sadovská, paní na zámku v Bílé Třemešné, a Angelína Zárubová z Horní Branné, spolu s nimi také lékař Michael Libavius, jenž dohlížel na Kristýnin zdravotní stav. Po celou cestu do Jičína měli Kristýnin vůz střežit andělé ozbrojení malými meči. Prorocká mise s velkým posláním, ale zoufalými šancemi mířila sněhem zavátou podkrkonošskou krajinou do Jičína. Nikdo ze zúčastněných však netušil, že vévoda v Jičíně není. Naopak jičínští jezuité budou ve střehu a rozhodnou se nic neponechat náhodě…

Jak příběh dopadne se nedozvíte v kinech, ale už příští pátek 11. října 2023 v rámci přednášky „Vidění a proroctví v době třicetileté války. Kristýna Poniatowská a další vizionáři“, kterou pro nás přednese přední český komeniolog, historik a odborný pracovník Filosofického ústavu AV ČR, pan PhDr. Vladimír Urbánek, Ph.D.

Jeho přednáška se zaměří hlavně na extatické vize Kristýny Poniatowské a zejména pak na její misi do Jičína. Zároveň však přiblíží osudy dalších dvou vizionářů – koželuha Kryštofa Kottera a bratrského kněze Mikuláše Drabíka, o jejichž evropský věhlas se stejně jak v případě Kristýny zasloužil J. A. Komenský latinským vydáním jejich prorockých vizí. Přednáška se tak bude zabývat fenoménem vidění a proroctví v protestantském prostředí v období třicetileté války, který dnes chápeme jako specifický projev dobové mentality, neortodoxní religiozity i politicko-náboženské propagandy. Bude si všímat i fungování proroctví jako poměrně oblíbeného literárního žánru a shrne též úlohu „nových proroků“ v Komenského životě.

Mimořádný příběh a mimořádný přednášející jsou dva mimořádné důvody, proč byste si přednášku neměli nechat ujít. Budeme se těšit na setkání s vámi v pátek 11. října 2024 v 18:00 hod. v aule Lepařova gymnázia. Přednáška se koná i díky finanční podpoře jičínské firmy GREENLOG!

Zefyrin, z. s.